Indie, Nepal

czwartek, 5 września 2019

E-wiza do Indii - informacje praktyczne.

Ponieważ bardzo wiele osób na różnych forach i grupach do których należę pyta o e-wizę, a bardzo dużo ostatnio się zmieniło postanowiłem napisać osobnego posta z kilkoma informacjami. 
Po pierwsze nie zmienił się adres oficjalnej strony na której można o e-wizę aplikować. Nadal jest to https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html . Zmienił się natomiast cały układ graficzny strony, więc sporo poradników dostępnych w sieci nie jest aktualna. Obecnie wygląda ona tak:


Strona główna

Znajdziemy tam kilka sektorów, które postaram się kolejno omówić.

Na początek pierwszy sektor zaznaczony na czerwono na poniższym zdjęciu.


Mamy tam cztery zakładki. Kolejno od góry znajdziemy w nich następujące informacje (nie będę omawiał dokładnie wszystkiego, tylko to co najistotniejsze dla polskiego turysty):
1. Znajdziemy tu kilka bardzo podstawowych informacji i lstę krajów, których mieszkańcy są uprawnieni do aplikowania o e-wizę. Dla nas najważniejsza jest informacja, że paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty przyjazdu do Indii.

2. W tym miejscu jest większość najważniejszych informacji dotyczących aplikowania o e-wizę. Skupię się na tym co dotyczy wizy turystycznej.
a) E-wiza turystyczna jest obecnie wydawana w trzech wariantach, czyli na okres 30 dni, 1 roku i 5 lat.
b) W przypadku e-wizy turystycznej wniosek należy złożyć na MINIMUM 4 dni przed datą przyjazdu. Nie ma już określonego maksymalnego wcześniejszego terminu składania wniosku (wcześniej wynosił on 120 dni).
c) Przykładowy formularz e-wizy jest dostępny w zakładce na dole strony głównej.
d) Wnioskodawca musi przy składaniu wniosku obowiązkowo przesłać zdjęcie paszportowe (na białym tle) oraz zdjęcie strony paszportu z danymi osobowymi.
e) Opłatę za wizę należy uiścić najpóźniej na 4 dni przed datą podróży. Aktualne ceny wiz dla obywateli Polski to:
- 30 dni w okresie od kwietnia do czerwca 10$
- 30 dni w okresie od lipca do marca 25$
- 1 rok 40$
- 5 lat 80$
Do wszystkich kwot trzeba doliczyć 2,5% opłaty transakcyjnej.
Opłata za wizę nie podlega zwrotowi niezależnie od tego, czy zostanie ona przyznana, czy też nie.
f) W trakcie podróży należy mieć przy sobie wydrukowaną kopię elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA), które jest wysyłane mailem po przyznaniu wizy.
g) Dane biometryczne zostaną pobrane po przybyciu do Indii
h) E-wiza nie podlega przedłużeniu, zmianie oraz sama w sobie nie uprawnia do pobytu w obszarach z ograniczonym dostępem (np. Andamany). Potrzebne jest do tego dodatkowe pozwolenie, tzw. permit.
i) Aktualizacja statusu płatności może potrwać do 2 godzin z przyczyn technicznych. Przed ponownym złożeniem wniosku wnioskodawcy proszeni są o odczekanie 2 godzin na aktualizację statusu płatności, po ostatecznym złożeniu formularza wniosku i uiszczeniu opłaty. W przypadkach, w których opłata została odjęta, ale status nie został zaktualizowany, wnioskodawcy powinni zweryfikować swój status płatności, klikając kartę „Zweryfikuj płatność / Zapłać opłatę wizową” lub klikając link Zweryfikuj płatność.
j) Na końcu są opisane szczegóły techniczne jakie muszą spełniać dołączane zdjęcia.
3. W tej zakładce znajdziemy wszystkie szczegóły na temat tego w jaki sposób możemy dokonać płatności (karty Visa i Mastercard z zabezpieczeniem 3D Secure o raz Paypal).
4.  Znajdziemy tu listę przejść granicznych przez które możemy wjechać do Indii z e-wizą (28 lotnisk i 5 portów) oraz (UWAGA!) listę przejść przez które możemy Indie opuścić. Uwaga dlatego, bo to nowość, wcześniej nie było w tym względzie ograniczeń. Teraz są wymienione konkretne lotniska, porty, przejścia lądowe i kolejowe. Ale nie powinno to stanowić problemu, bo jest ich bardzo dużo.
5 i 6. Mamy tu dane kontaktowe do centrów pomocy.

Kolejny to sektor centralny zaznaczony na czerwono na poniższym zdjęciu.


Poza schematem procesu aplikacji, informacją o braku opłat dodatkowych i listą kategorii dostępnych e-wiz pozornie nic ciekawego tu nie ma. Ale (UWAGA!) te ponumerowane kategorie wiz w rzeczywistości są linkami, choć nie są w żaden widoczny sposób wyróżnione! Pod każdym z nich znajdziemy dane na temat okresu ważności, liczby możliwych wjazdów i możliwej długości pobytu w Indiach na danej wizie. Jeśli chodzi o wizę turystyczną sprawa ma się następująco:
a) Wiza 30-dniowa jest wizą dwukrotnego wjazdu, nie podlega przedłużeniu, ani zmianie. Jest ważna od daty przyjazdu do Indii.
b) Wiza roczna jest wizą wielokrotnego wjazdu, ale ważna jest inaczej niż wiza na 30 dni już od momentu wystawienia ETA!
c) Wiza 5 letnia dokładnie tak samo jak wiza roczna.
W przypadku dwóch ostatnich maksymalny ciągły pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Teoretycznie nie ma ograniczenia jeśli chodzi o liczbę dni pobytu w ciągu roku/5 lat. Więc nadal teoretycznie wystarczy wyjechać na jeden dzień i można wrócić na kolejne 90 dni. Ale tutaj mała dygresja, bo pytania o to pojawiają się bardzo często. To co napisałem wyżej jeśli chodzi o długość pobytu, to teoria. W praktyce bowiem wygląda to trochę inaczej. Zgodnie z informacją uzyskaną z ambasady wiza turystyczna nie daje prawa do stałego pobytu w Indiach. W związku z tym ostateczna decyzja o tym, czy daną osobę wpuścić do kraju należy do urzędnika na granicy. Jeśli nabierze on podejrzeń, że próbujemy wykorzystywać wizę turystyczną niezgodnie z przeznaczeniem, to pomimo ważnej wizy może odmówić wjazdu! I takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Lepiej więc po pierwsze wyjechać z Indii chociaż na dwa tygodnie zamiast na 1 dzień np. do Nepalu (gwarantuję nie pożałujecie!), a po drugie nie próbować tego manewru więcej niż dwa razy w roku bez dłuższej (np. miesięcznej) przerwy między kolejnymi wjazdami.

Sektor trzeci to ten z prawej.Mamy tu informację o tym, że możemy przerwać wypełnianie wniosku, zapisać go, a potem do niego powrócić. Również o tym, że jeśli któreś ze zdjęć nie będzie spełniało wymogów, to zostaniemy poproszeni mailem o ponowne jego przesłanie. Jest też lista przydatnych linków.

I na koniec sektor dolny.


Poszczególne zakładki od lewej to:
1. Przykładowy wniosek strona po stronie.
2. W tej zakładce wypełniamy właściwy wniosek.
3. Tutaj możemy dokończyć wniosek zaczęty wcześniej.
4. Tutaj sprawdzimy status płatności.
5. Tutaj wydrukujemy swoją aplikację.
6. Tutaj sprawdzimy status swojej wizy.
7. Ponowne złożenie wniosku.

Sam proces składania wniosku poza jedną kwestią wyboru rodzaju wizy na pierwszej stronie został bardzo szczegółowo opisany tutaj na wielokrotnie przeze mnie polecanej stronie, więc nie będę tego powielał, tylko polecę jeszcze raz 😀.

Mam nadzieję, że zawarte tutaj informacje wyjaśnią wam wiele waszych wątpliwości 😀.

6 komentarzy:

 1. Czy mając e-wizę można drugi wjazd dokonać przez przejście lądowe? Nie ma nigdzie wiarygodnych potwierdzeń od osób, które to zrobiły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Można. Są takie potwierdzenia i to nawet sporo :). Nie jestem tylko pewien, czy obecnie nie zostały wprowadzone w tym względzie ograniczenia do tych przejść, które widnieją na liście jako wyjazdowe. Ale lista jest długa i obejmuje wszystkie ważniejsze przejścia z Pakistanem, Nepalem, Chinami, Bhutanem i Bangladeszem, a nawet jedno przejście na granicy indyjsko-birmańskiej, wiec nie powinno być problemu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za informację

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, orientujesz się czy można aplikować o wizę 5 letnią jeżeli paszport kończy się w tym czasie? Jeśli tak to ciekawe jak po utracie ważności wizy, to znaczy czy można aplikować o nową wizę w trakcie jej ważności, nie pamiętam czy w starym formularzu było zapytanie czy posiada się ważną wizę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Szczerze mówiąc nie słyszałem, żeby ktoś czegoś takiego próbował. Trzeba by było wysłać zapytanie do ambasady lub do help desku e-wizy.

   Usuń
 5. Nie wiem jak z aplikowaniem z paszportem który kończy się szybciej jak e-visa ale jeśli zostanie on wymieniony w trakcie ważności wizy trzeba podróżować ze starym paszportem na który wydano ETA.
  Instrukcja pkt.13: You must travel on the Passport which you have applied for eVisa. Entry will be allowed into India on the new passport even if ETA has been issued on the old passport, however in such cases a traveler must carry the old passport on which ETA was issued

  OdpowiedzUsuń